+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

ADANA OSB GELİŞİM,ÜRETİM VE İSTİHDAMDA LİDER

15 Eylül 2020

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Maliye ve Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri eğitimi alan, son olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda müfettiş olarak görev yapan Ersin Akpınar AOSB Bölge Müdürlüğü’ne atanmasının ardından ilk kez 5 Ocak Gazetesine konuştu. Adana Organize Sanayi Bölgesinin üretim ve istihdam konusunda kent ve ülke ekonomisinin gelişmesine çok önemli katkılar sağladığını belirten AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar, AOSB proje destek ofisi ekibiyle, 5 Ocak Gazetesi Genel Müdürü Mehmet Şahin, Genel Yayın Yönetmeni Sefa Saygıdeğer ve Haber Müdürü Murat Gegin’i AOSB Kamu Kampusu’nda ağırladı.

Teknolojinin hayatın her alanına girdiği günümüzde, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi de (AOSB) bu değişime ayak uydurdu. AOSB Bölge Müdürlüğü, sadece problemsiz ve kesintisiz üretim imkânları oluşturmakla kalmayıp birçok alanda sanayicilere öncülük ediyor. Endüstri 4.0 ya da 4. Sanayi Devrimi, işletmelerin maliyetleri düşürüp kalitelerini yükseltecek eğitim çalışmaları ile ücretsiz İngilizce dil kursları başta olmak üzere AOSB akademi kapsamında binlerce sanayici ve çalışanına ulaşan AOSB Bölge Müdürlüğü, dış ticareti artırmaya yönelik bir yapay zekâ da kullanmaya başladı. AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar: “Yapay zekâdan istifade ederek firmalarımızın tanıtımına başladık. Amaç, firmalarımızı ön plana çıkarmak, daha fazla ihracat yapmalarını ve daha fazla ürün siparişi almalarını sağlamak” dedi.

BÖLGENİN CİDDİ POTANSİYELİ VAR

Adana OSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar, sunum öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Bugün sizlere yapmış olduğumuz çalışmalarımızdan birkaç tanesinden bahsedeceğiz. İki tane sunum yapacağız. Birincisi, ihracatı geliştirmeye yönelik olarak hazırladığımız olan bir proje. İkincisi de üniversiteyle yapmış olduğumuz çalışmalar çerçevesinde sanayicimize sunduğumuz hizmetler ve onların kurumsal kapasitelerini arttırmaya yönelik olarak çalışmalar.

Bölgenin ciddi anlamda bir potansiyeli var. Türkiye ihracatının yüzde1.3’ü kadar kısmı Adana’da gerçekleştirilir. Bunun yüzde 60’lık kısmı da, Adana OSB tarafından yapılır. Biz yeni dönemde özellikle paydaşlarımızla olan ilişkileri biraz daha kurumsal hale getirmek ve onlarla ilgili olan beraber yapabileceğimizi düşündüğümüz işbirliklerini geliştirerek Adana Organize Sanayi Bölgesi’nin ve firmalarının değerlerini arttırmak istiyoruz. Bu noktada aslına bakarsanız gardırobumuz da hangi elbiseler var, Adana’dan giyebileceğimiz onları tespit edip aynı zamanda onları giyelim derdindeyiz. Bu manada üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri bizim doğal paydaşlarımız. Biz beraber hareket edebildiğimiz süre içerisinde bir fayda sağlayabileceğimizin inancındayız.

Geçen sene iki tane Çukurova Üniversitesi ve Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile protokol gerçekleştirdik. Şu anda bir yıldan beri Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile aktif olarak birlikte faaliyet gösteriyoruz. Bütün sanayi kuruluşlarımızı nerdeyse bire bir gezdik, onların ihtiyaçlarını tespit etmeye çalıştık ve halen gezdikçe de biz de aslında başka hangi verileri, dataları toplayabiliriz, nasıl politikalar üretebiliriz onların tespitini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bunları tespit ettikten sonra aslında onlara hizmetleri nasıl ve hangi şartlarda sunabiliriz arayışı içerisindeyiz."

SEKTÖRLER BAZINDE HİZMET VERİYORUZ

Adana OSB Genel Müdürü Ersin Akpınar, "Sadece pandemiden kaynaklı değil, normalde ihracatı dokunmak veya geliştirmekle ilgili bir nasıl başlangıç yapalım diye bir düşüncemiz vardı. Onun üzerinden en azından dijital platformlar üzerinden başlayabileceğimiz kanaatine ulaştık ve bu proje ortaya çıkmış oldu." ifadelerini kullanarak konuşmasına şöyle devam etti: " Zamanla süreç kendisini yenileyecek, beslemeye devam edecek. Çünkü ihtiyaçlar ve tespitler gerçekleştikten sonra iğleştirmeler devam edecektir. Aslında açık kaynakları kullanmak suretiyle yazılım veya akıllı yapay zeka oluşmaya (karar destek mekanizması) ama şu anda ona algoritma oluşturulduğu için yapay genelde zeka olarak adlandırılıyor. Yapay zeka kısmından ziyade o karar destek bize, firmalara rapor vermek amacıyla kullandığımız bir sistem. Süreç içerisinde firmaları nerelere yönlendirmek veya hangi pazarlara erişilmesi halinde kendilerine daha fazla fayda sağlayacağını kullanacağımız bir rapor şeklinde oluşturacağız. Şu anda sektörler bazında bu hizmeti veriyoruz. Bundan sonraki süreçte firmalar bazında çalışmaya başlayabiliriz. Organize Sanayi Bölgesi’nin normalde her hangi bir şekilde yaptırım mevzuattan kaynaklı böyle bir yaptırım yetkisi yok. Bu yapılarda da zaten olması da beklenemez. Onu yapacak olsaydı yaptırımı Ticaret Bakanlığı’nın veya Cumhurbaşkanlığı’nın kararıyla olması gerekiyordu. Türk Ticaret Kanunu gereğince şirketlerin bildiğiniz üzere internet sitesi olması gerekiyor. Demek ki her getirdiğiniz kural uygulanmıyor. Uygulanabilecek kuralların getirilmesi lazım. Aksi takdirde yukardan inme olurdu. Kaldı ki bu tür düzenlemelerde yanlış olabilir. Siz satamayacağız bir ürünü pazara çıkartabiliyorsanız hatayı alıcıda değil, satıcının kendisinde araması gerekiyor. Ürün demek ki yanlış diyeceksiniz. Biz de öyle diyeceğiz. Burada geliştirdiğimiz ürün yanlış olabilir, eksik olabilir. Tamamlanması gerekir, model değiştirmesi gerekir. Alıcısı varsa demek ki bu ürün iyidir.

PROJE DESTEK OFİSİ FAALİYETLERİ

Biz kaynaklarımızı öncelikle tespit edemez isek, onlardan ciddi bir şekilde yararlanamayız. Üniversite bizim için çok ciddi bir kaynak. İlişki kurulması, iletişim kurulması gereken bir kurum. Biz oradaki yapıyı, laboratuarı, akademisyeni, öğrenciyi doğal olarak ilerleyen dönemlerde farklı şekillerde birlikte olacağız. Zaman, zaman bir personel istihdam etmek olabileceği gibi, bir projeyi hayata geçirmek, belki bir AR-GE projesini yürütmek, belki de üniversiteyle beraber bir yeni bir ekosistemin yapı taşlarını olarak karşımızda olabilecek.

Organize Sanayi Bölgeleri bildiğiniz üzere yer tahsis edilen yapılar. Yani siz bir firmanınız var ise, ben yatırım yapmak istiyorum yeriniz var mı diye gelirsiniz. Organize Sanayi Bölgesi yeri tahsis eder, sizin için altyapı hizmetlerini hazırlar sürece bakarsanız Türkiye’deki modellere bakıldığında orada biter. Biz diyoruz ki; Orada başlar. Niye orada başlar? Organize Sanayi Bölgeleri’nin Türkiye tarihinde 60 yıllık ciddi bir geçmiş birikimi var. Altyapı hizmetlerini hazırlamak basit bir şekilde bir belediyenin de yapabileceği bir şey. Ama içerisinde 300 tane 400 tane firmanız var, ihracat kapasiteniz var, 30-35 bin tane çalışanınız varsa o potansiyelin içinde nice cevherler var demektir. Onları ortaya dökebilmek lazım. Biz diyoruz ki; biz yatırım tahsisi yaptıktan sonrasında sizlere daha ne verebilirizi anlamaya çalışıyoruz. Savunma, sanayi üzerine kuracağınız firmalar, şunu net olarak yapabileceğimize inancındayım; Askeri fabrikalardan tutun, ASELSAN’dan tutun, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan tutun burada yapabileceğimiz faaliyetleri anlatabileceğimiz platformların içinde olacağız. Yada; Savunma Sanayi Müsteşarı bir proje yapacak ise bunun tankın, paletinin şu parçasını burada ki firma yapabilir dedirttireceğiz. Bu çok önemli bir şey. Kendimizi gösterebileceğimiz alanlar yakalamaya başlayacağız. Bu hedeflediğimiz, açıkçası çok önemsediğimiz bir konu. Adana için de büyük ciddi yarar getirebileceğine umut ediyoruz."

Pandemiyi de dikkate alarak düşünürseniz şu ana kadar vermiş olduğumuz toplam destek tutarı 10 milyon TL’yi aşmış durumda. Yılsonuna kadar da beklentimiz 30 milyon TL’nin üzerinde. Burası daha şöyle düşünün küvezde. Buna rağmen çıkarttığımız sonuç bu ve bu katlanarak devam edecek. Bu çok önemli bir şey, önemli olan kültürü oluşturmak. Şu anda biz ağzımızdan çıkardık, davranış oluşturmaya çalışıyoruz. Alışkanlık yapacağız, kültür yapacağız. O nedenle ilerleyen dönemlerde Türkiye’de verilen toplam desteklerin yüzde 10’nu alma hedefimiz var biz ciddi bir alıcıyız bu noktada. Çünkü, görünmeyen artık akademisyenlerimizi kullanabiliyoruz. Bu çok büyük bir hazine, bu insan kaynağıdır değerlendirilmesi lazım.

Bence bizim için en önemli destek, haklarını teslim etmem lazım. Yönetimimiz ve buradaki sanayicilerimiz bir kere çok fedakarlar. Her hangi bir karşılık vermeden Adana gibi bir yerde vizyonları o kadar açık, o kadar söylediğimiz şeyi hiçbir şekilde önünde bir set olarak durmuyorlar. Arkasında tamamen destek olarak duruyorlar. Böyle olduğu için aslına bakarsanız üniversite ile rahat çalışıyoruz. Beraber fakülte açılacak projeleri konuşmaya çalışıyoruz, konuşabiliyoruz. Veya akademisyenlerimizi buraya getiriyor, bizler oraya gidiyor birlikte iletişimi arttırabiliyoruz. Sağ olsunlar bize çok ciddi bir şekilde yol açıyorlar, destek veriyorlar. Biz de onlardan cesaret bularak üzerimize düşeni bir şekilde somutlaştırmaya çalışıyoruz.

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Tuğçe Demirdelen, Proje Destek Ofisi'nin oluşumunu anlattı. Demirdelen, Geçen sene Ekim ayında Adana OSB Bölge Müdürlüğü’yle yapmış olduğumuz protokol kapsamında da proje destek lobisi adı altında ofis kurduk. Bu ofis sanayicilerin tüm desteklerden, tüm Arge projelerinden, tüm Bakanlık desteklerinden, danışmanlık hizmetleri olarak destek veriyoruz" diye konuştu.

Daha sonra AR-GE Proje Uzmanı Sinan Örenç, KOSGEB Temsilcisi ve Proje Uzmanı Özlem Sıkık ve UR-GE / AB Proje Uzmanı Merve Büyükçerçi, kendi alanlarında yaptıkları çalışmalar hakkında kısa bilgiler verdi.

Kaynak: https://www.5ocakgazetesi.com/adana-osb-gelisim-uretim-ve-istihdamda-lider-25511

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram