+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

Başkanın Mesajı

Değerli Misafirlerimiz,

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi olarak 50 yılı aşkın süredir ülkemizin kalkınmasına önemli katkılar sağlıyoruz. 2022 yılında 2 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirerek ülke ve bölge ekonomisine katkımızı sürdürdük.

Bölgemizin genişlemesi için 3. genişleme alanında çalışmalarımız devam ediyor. 2024'te 6 milyon m²'lik yeni alanda alt yapı çalışmalarına başlamayı hedefliyoruz. Ayrıca, 34.48 milyon m²'lik yeni bir  OSB alanı oluşturarak Türkiye'nin en büyük OSB'si olmayı amaçlıyoruz. 2022 yılında 4. İlave alanımızda 21 parsel tahsis ettik. Altyapı çalışmalarını tamamlamış bulunuyoruz.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi olarak 2023 yılında 52 adet Güneş Enerjisi Santrali (GES) tesisi devreye aldık. Toplam kurulu gücümüz 67 MW oldu ve bölgedeki tüm GES'lerin toplam gücü 202 MW'ı aştı. Ayrıca, 58 firmamıza lisanssız güneş enerji santrali kurma çağrısı yaptık ve toplam kurulu gücümüz 295 MW'a ulaşacak. Elektrik altyapısına önem vererek 380 Kw trafo merkezi ve 5 km'lik galeri hattı ile kaliteli bir altyapı oluşturduk. Bunlarla birlikte tedarik lisansımız sayesinde elektriği uygun maliyetlerle temin ediyor ve elektrik ticaretini gerçekleştiren tek Organize Sanayi Bölgesi olduğumuzu belirtmek isterim.

Ayrıca, MOBESE İzleme ve Koordinasyon Merkezimiz de 83 noktada 271 kamera ile bölge güvenliğimizi izliyor, olaylara daha aktif müdahalede bulunuyoruz. AOSB Bölge Müdürlüğü olarak, hizmet kalitemizi artırmak adına 2022 yılında  AOSB Beton Santrali tesisimizi kurduk. Saatte 130 m³ beton üretebilen tesisimizle, Bölge Müdürlüğümüzün ve sanayicilerimizin beton ihtiyacını uygun fiyatlarla karşılıyoruz.

Üniversite-Sanayi iş birliği kapsamında, Çukurova Üniversitesi AOSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Teknoloji Koleji öğrencilerine yönelik istihdam ve staj programları düzenliyoruz. Üniversite-Sanayi iş birliği kapsamında 2023 yılında 26 akademisyen ile firmaları eşleştirdik, 7 marka tescili tamamladık ve 138 firmaya KOSGEB, 9 firmaya TUBİTAK projelerinden 85 milyon TL destek sağladık.

AR-GE faaliyetleri ve inovasyon projeleri ile 26 akademisyen ve 138 firmaya destek sağlıyoruz. Üniversitelerle yürütülen projelerle Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nin eko-endüstriyel parka dönüştürülmesini amaçlayan TÜBİTAK projesi kapsamında, karbon ayak izi hesaplama yazılımı hazırlayarak Türkiye TSE tarafından onaylanmış ilk ve tek yazılımı geliştirdik. Çeşitli eğitim programları ve AOSB Akademi ile kişisel gelişimi destekliyor, sağlık hizmetlerini Yüreğir Devlet Hastanesi AOSB Semt Polikliniği ile sunuyoruz. Su kaynaklarını etkin kullanmak adına tasarruflu peyzaj sistemlerini benimseyerek yeşil alanlar oluşturuyoruz.

Sosyal OSB vizyonu, futbol, basketbol, AOSB Gençlik Koşusu, Paintball, kürek, satranç, masa tenisi gibi çeşitli spor branşlarında gerçekleştirilen sportif etkinliklerle birlikte, sanayiciler arasındaki iletişim gücünü ve birlikteliği artırmayı hedefliyoruz. Kadın Sanayiciler Platformu ve Genç Sanayiciler Kurulu, firma tanışma etkinlikleri ve bölge firma ziyaretleri düzenleyerek bu amaç doğrultusunda faaliyet gösteriyor. Ayrıca, sosyal sorumluluk projeleriyle topluma katkı sağlamayı da amaç ediniyoruz. Kadın çalışanlar için anaokulu projesi ve sosyal tesisler inşa projelerine odaklanarak bölgemizi uydukent haline getirme hedefimiz bulunuyor.

Doğaya saygılı, sürdürülebilir üretim anlayışımızla, AOSB olarak sanayicilerimizle birlikte gurur duyuyoruz.

Bekir SÜTCÜ

AOSB Yönetim Kurulu Başkanı

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram