+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

TBMM SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU BAŞKANI VARANK AOSB’DE

13 Kasım 2023

KOMİSYON BAŞKANI VARANK AOSB’DE

VARANK, AOSB’DE SANAYİCİLERLE BULUŞTU

TBMM SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU BAŞKANI VARANK:

“ADANA POTANSİYELİ YÜKSEK BİR ŞEHRİMİZ”

AOSB BAŞKANI SÜTCÜ: “DÜNYANIN HER YERİNDEN GELECEK YATIRIMCININ İHTİYACINI KARŞILAYACAK KAPASİTEYE SAHİBİZ”

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank ve komisyon üyeleri, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde, bölge yönetimi ve sanayicilerle bir araya gelip, bölgenin gelişimi, bölgedeki yatırımlar ve buradaki katılımcıların beklentilerine ilişkin istişarede bulundu. AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü ve yönetimi tarafından ağırlanan Bakan Varank, AOSB’nin kent, bölge ve ülke ekonomisi için üstlendiği sorumluluklar ve önemine vurgu yaptı.

Varank, beraberindeki komisyon üyeleri Adem Çalkın, Faruk Aytek, Öznur Bartın, Yusuf Ziya Aldatmaz, Arslan Tatar, AK Parti Adana Milletvekili Sunay Karamık, Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan’ın da katıldığı toplantıda, AOSB Başkanı Bekir Sütcü, Başkan Vekili Ömer Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Kara, Denetim Kurulu Üyesi Mustafa Fidan ile AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar tarafından konuk edildi.

Varan, istişare toplantısı öncesindeki konuşmasında, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi yönetimine mükemmel ev sahipliğinden dolayı teşekkür ettikten sonra, bölgenin kent, bölge ve ülke ekonomisi açısından önemine dikkati çekti. Komisyon Başkanı Varank,” Adana potansiyeli yüksek bir şehrimiz.  Sadece sanayide değil tarımıyla da potansiyeli var. Enerjide ana kavşak noktalarından bir tanesi olması hasebiyle Adana, önemli bir şehrimiz. Biz de buraya gelmişken komisyonumuzu ilgilendiren alanlarda bu görüşmeleri gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü ise, Türkiye genelinde 350 civarında Organize Sanayi Bölgesi bulunduğunu, bunların içinde Adana OSB’miz ilk 6’nın içinde yer aldığını belirterek,  şunları kaydetti:

“Bu yıl 50. Yılımızı kutluyoruz. 1923 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan bölgemiz şu anda 23 milyon metrekare alanda faaliyet gösteriyor. Yeni genişleme alanlarımızda da çalışmalarımız sürüyor.  Öncelikle şunu belirtmek istiyorum 50 yıl önce yer tespitini yapan dönemin valileri, müteşebbis heyetleri ve görev alan tüm arkadaşlarımızdan Allah razı olsun. Tarıma elverişli olmayan ve genişlemeye müsait olan alan seçtikleri için bugün rahatça büyüyebiliyoruz. Şu anda 4. Genişleme alanımızda altyapı çalışmalarımız devam ediyor.”

Başkan Sütcü, Adana’nın toplam 3 milyar dolarlık ihracatının yüzde 60’ının bölgede faaliyet gösteren sanayiciler tarafından karşılandığını belirterek, “Alt yapısıyla, üst yapısıyla Adana OSB’miz dünyanın her yerinden gelecek yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitededir. Şu anda yüzde yüz yabancı sermayeli 26 firmamız bölgemizde faaliyet gösteriyor” diye konuştu.

Toplantıda daha sonra AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar, bölgenin son 50 yıldaki gelişimi, ekonomik potansiyeli, ihracatı, genişleme alanları, tamamlanan, devam eden ve hayata geçirilecek projeler konusunda kapsamlı bir sunum yaptı.

Akpınar, yüzde 100 doluluk oranına sahip olan bölgede toplam istihdamın 41.489, dış ticaret hacminin 1.7 milyar dolar, toplam parsel sayısının 566, toplam alanın 2.270 hektar olduğunu, İSO ilk 500’de 16, İkinci 500’de 16 firmanın yer aldığını ifade etti.

Akpınar, sanayiciye ekonomik koşullarda elektrik,  su ve doğal temininin yanı sıra beton santrali de kurduklarını belirterek, “Saatte 130 m³ beton üretim kapasiteli tesisimiz ile; Bölge Müdürlüğümüzün ve bölgemizde bulunan sanayicilerimizin ihtiyacı olan betonu kaliteli üretim, uygun fiyat politikasıyla hizmete sunulmaktadır.

Şirketimiz enerji ve beton tedariki yanında sanayicilerimize Enerji Verimliliği Danışmanlığı, beton ürünleri imalatı, elektrik üretim santrali kurmak üzerine hizmetler verebilmek adına çalışmalarına devam etmektedir. “

Tüm kamu kuruluşlarının aynı çatı altında hizmet verdiği Kamu Kampüsü, girişimcilik ekosistemine katkı sunan Küp Girişimcilik Merkezi, AR-GE ve tasarım hizmetleri faaliyetleri, Üniversite – Sanayi işbirlikleri kapsamında yapılan çalışmalar, AOSB katılımcılarını dijital dünya ile buluşturan AIP Export, sanayicilere eğitim desteği sağlayan AOSB Akademi, AOSB Yüreğir Devlet Hastanesi Semt Polikliniği gibi bir çok hizmetler konusunda ayrıntılı bilgiler paylaşan Bölge Müdürü Akpınar, yakın bir gelecekte bölgeye bir de Anaokulu kazandıracaklarını kaydetti.

 ÇEVRECİ YAKLAŞIMLAR

Doğaya ve çevreye saygılı yönetim anlayışından da söz eden Akpınar, dünya standartlarında Atıksu Arıtma ve Kullanma Suyu tesislerine sahip olduklarını bildirdi. Akpınar,  Atıksu Arıtma Tesisinin atığı olan arıtma çamurunun kurutma-yakma veya piroliz yöntemleri ile küle çevrilmesi ve elektrik veya buhar eldesi amacıyla Çamur Yakma Tesisi kurulmasının da projeleri arasında yer aldığını kaydetti.

Akpınar’ın sunumunun ardından Komisyon Başkanı Varank, sanayicilerden gelen soruları da cevaplandırdı.  Oldukça verimli geçen toplantının ardından beraberindeki heyet ile AOSB firmalarından Ceytech Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Beyaz Kağıt ve Hijyen Ürünleri, Temizlik İnşaat, A.Ş fabrikalarında incelemelerde bulunan Varank,  özel yapım bir motosiklete binip tur atan Varank,  forklift de sürdü.

 HUNUTLU TERMİK SANTRALİNDE İNCELEME

Komisyon Başkanı Varank ve komisyon üyeleri, Adana’nın Yumurtalık ilçesindeki Hunutlu Termik Santrali’nde de incelemede bulundu.

Komisyon Başkanı Varank ve beraberindekiler, santral binasında düzenlenen brifing toplantısında, Türk şirketi EMBA Elektrik Üretim AŞ Üst Yöneticisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Mete Bülgün ve santral müdürü Qingbin Zhang’dan bilgi aldı.

Yumurtalık Kaymakamı Adil Nas, Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, Başkan Vekili Ömer Kaya, Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Kara’nın  da yer aldığı toplantının ardından Komisyon Başkanı Varank ve beraberindekiler sahada incelemede bulundu.

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram