+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

OSEO İLE HEDEF PAZARLARA TAM İSABET

14 Ekim 2020

OSEO İLE HEDEF PAZARLARA TAM İSABET

AOSB  “OSEO” İLE HEDEF PAZARLARI 12’DEN VURUYOR

BÖLGE MÜDÜRÜ AKPINAR:

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB), ‘Üniversite-Sanayi İşbirliği’nde yaptığı uygulamalar ve geliştirdiği projelerle bölgedeki firmaların ürünlerini hedef pazarlara tanıtıyor.

Türkiye’nin ilk 3 büyük OSB’si olma yolunda hızla ilerleyen Adana OSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar, sanayicilerine sadece sorunsuz ve kesintisiz üretim imkanı sunmakla kalmayıp, dünya pazarlarında en iyi şekilde tanıtımlarını sağlamak amacıyla OSEO (Organized Saerch Engine Optimization)" projesini hayata geçirdiklerini bildirdi.

Akpınar,   AOSB Bölge Müdürlüğü olarak, Bölgede faaliyet gösteren firmaların dijital dünyada bulunabilirliğini arttırarak ihracatlarına yeni pazarlar dahil etmelerine katkı sunmak istediklerini belirterek, “Firmalarımızın  uluslararası düzeyde ticaret süreçlerinin geliştirilmesi için uygulamaya koyduğumuz proje olan OSEO için pilot bölge seçilerek, sistemin uygulamaları olarak kullanılmaya başlandığını  bildirdi.

Bölge Müdürü Ersin Akpınar, “WTO ( World Trade Organization), UNDATA (United Nations Database) altyapılarını da kullanarak geliştirdiğimiz  OSEO, AOSB Bölge    Müdürlüğü bünyesinde filizlenen ve geliştirilen ihracat arttırma ve global lokasyonlarda  bölgemiz sanayi kuruluşlarının marka varlığını oluşturma hedefli dijital bir proje olarak yapılandırılmaktadır” dedi.

Bu proje kapsamında, Dünyanın en büyük arama motoru Google yazılımları ile beraber akademisyenler ve AOSB çalışanları iş birliğiyle geliştirilen karar destek yazılımı  olan OSEO kullanıldığını belirten Akpınar, şöyle devam etti:

“Bu uygulamayı kullanarak analizler yapmakta ve bu analizler neticesinde Google ara yüzleri ile hedef ülke ve pazarlarda bölgemizde faaliyet gösteren firmalarımızın bulunurluğunu ve erişilebilirliğini artırmaktayız. Bunun yanı sıra firmalarımızın ihracat oranlarını arttırma odaklı internet arama motorları üzerinde spesifik yayınlar yapmaktayız.”

Pilot uygulama olarak yaptıkları çalışmalara da değinen Bölge Müdürü Akpınar, şunları kaydetti:

“Yayınlarını yaptığımız sektörlerde hizmet veren sanayi kuruluşları için yine Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde bir web tabanlı yerleşke inşa ettik ve bu yerleşkede her firma için bir parsel web alanı tahsis ettik. Firmalardan alınan bilgiler doğrultusunda bu parsellerin içerisini dolduruyoruz. Talepkar potansiyel alıcı tanıtım yönlendirmesiyle aradığı ürünü bulabileceği sektörel parsel bütününe yani o sektörde faaliyet veren firmalar kümesine erişiyor.  Örnek olarak; kimyasal ürün arayan alıcı kimyasal içerikli sektör sayfasına yönlendiriliyor. Müşteri eriştiği kümede aradığı ürün ya da hizmeti bulabileceği tüm firmaları aynı anda görerek kendi özgür iradesi ile araştırma yapıyor ve sonuca ulaşıyor.”

Bölge Müdürü Ersin Akpınar, “Proje başlangıcında bu yana 30’u aşkın sanayi kuruluşuna proje sunumu yapılmış, sanayicilerimizden geçer not alınarak sistem entegrasyon süreçleri başlatılmıştır. Pilot uygulama olarak hali hazırda 14 ülke için 14 ayrı dilde sektörel yayınlarımızı planlamakta ve uygulamaktayız” dedi.

Akpınar, sektöründe lider ve öncü konumunda olan firmaları projeleri içerisinde fiilen görmenin  geliştirdikleri bu projenin ne kadar isabetli olduğunu kendilerine kanıtladığını sözlerine ekledi.

Proje kapsamında  Proje sunumları yapılan başlıca sanayi kuruluşları şunlar:

Abdioğulları Plastik ve Ambalaj San. AŞ.

Adana Mensucat San. Tic. AŞ.

Ako Mermer Kablo San. Tic. Ltd. Şti

Aslanbaş Çivi ve Tel San. Aş.

Beta Transformatör San. Ltd. Şti.

Beta Gıda San. Ve Tic. Aş.

Cey-Tech Mak. San. Tic. AŞ.

Demirağlar Orman Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.

EMS Plastik Boru San. Tic. Ltd. Şti

Expel İlaç San. Tic. Ltd. Şti

Kastamonu Entegre Ağaç San. Tic. Aş.

Kimteks Teksti İnş. Tic. San. Aş.

Norm Mühendislik Mak. San. Ltd. Şti.

Ulusoy Tekstil San. Tic. AŞ.

Teknopak Ambalaj San. Tic. Aş.

Tat Nişasta San. Tic. Aş

Meltem Kimya ve Tekstil Tic. Aş

Ersoplast Plastik San. Tic. Ltd. Şti.

Zahit Alüminyum San. Tic. Aş.

Samsun Mak. San. Aş.

Oğuz  Tekstil San. Tic. Aş.

Güney Çelik Hasır Tic. Aş.

Samsun Mak. San. Aş.

Oğuz  Tekstil San. Tic. Aş.

Güney Çelik Hasır Tic. Aş.

 

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram