+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

“İŞYERLERİNDE COVİD-19 YÖNETİMİ” EĞİTİMİ

7 Eylül 2020

AOSB AKADEMİ’DE “İŞYERLERİNDE COVİD-19 YÖNETİMİ” EĞİTİMİ

 

Adana Hacı Sabancı OSB (AOSB) Bölge Müdürlüğü’nce, AOSB Akademi kapsamında, dijital ortamda ”İş Yerlerinde Covid-19 Yönetimi” konulu eğitim seminerinde uyarılarda bulunan Dr. Barış Güzel, 3 milyon virüsün bir pirinç tanesi kadar olduğuna dikkati çekerek, ateşi 37,5 derece üzerinde olan çalışanların işyerine alınmaması gerektiğini bildirdi.

 

Dr.Barış Güzel, Dünyada etkisini hızla sürdüren korona virüs pandemisi ile mücadele kapsamında, ilk günden bu yana her türlü önlemi en üst seviyede tutan Adana OSB Bölge Müdürlüğü’nce, sanayicileri ve çalışanlarını bilgilendirmek amacıyla düzenlenen seminerde virüsten korunmak için önemli bilgiler paylaştı.

 

Güzel, seminerde; “Covid-19’u kısaca tanıma”, “İşyerinde Covid-19 pandemi önlemleri”, “İşyerinde olası covid-19 vakasında yaklaşımlar”, “İşyerinde tanısı konmuş covid-19 vakası durumunda yaklaşımlar” ve “Yakın temas ve temas tanımları” konularında yoğunlaştı.

 

Virüsün bakteriden farklı özellikleri olduğundan  söz eden Dr. Barış Güzel, “Bakteriler çoğunlukla bağımsız yaşayan tek hücreli canlılar olmakla birlikte, bir konağa ihtiyaç duyanları da vardır. Bakteriler hemen hemen her yerde yaşayabilir. Virüsler ise canlı hücreden bağımsız yaşayamaz. Yani virüsün çoğalması için canlı hücre gereklidir” dedi.

 

Hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen korona virüsün bulaşma ve esas olarak damlacık yolu ile geçmekle birlikte ayrıca virüs içeren yüzeylere dokunma ve sırasında ellerin ağız, burun ve göz mukozasına teması ile geçtiğini vurgulayan Dr. Barış Güzel, 3 milyon virüsün bir pirinç tanesi kadar olduğunu ifade etti.

 

Dr. Güzel, “Hastalığın bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemekte,  bulaştırıcılığın hasta şikayetleri başladığı dönemden 1-2 gün (48 Saat) öncesinden başlayarak, sonrası 14. güne kadar devam edebildiği ifade edilmektedir. Ateş, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları,  tat ve koku alma kaybı ve ishal hastalığın bilinen belirtileridir” dedi.

 

Hastalığın hedef organlarının ise akciğer, zatüre, solunum yetmezliği, enfeksiyona bağlı organ yetmezlikleri olduğuna dikkati çeken Dr. Barış Güzel, “önlemek ödemekten ucuz”  uyarısında bulundu.

 

Dr. Güzel, virüsten korunmak için işyerlerinde alınması gereken önlemlerden de söz ederek, şunları kaydetti:

 

“Servisler her sefer öncesi dezenfekte edilmeli, binmeden 20 dakika önce tüm pencereler açılarak havalandırılmalı,  mümkünse servis güzergahları çalışanların toplu taşımaya binmeden gelebilecekleri şekilde ayarlanmalı. Serviste bulunan çalışanlardan bir sorumlu belirlenmeli. Sorumlu kişi servise binen tüm çalışanların ateş ölçümünü (37,5 ve üzeri) yapıp şikâyetleri (halsizlik, nefes darlığı, kas ağrıları vb.) sorgulamalı. Çalışan servise binerken servis girişindeki dezenfektanla elleri dezenfekte etmeli. Ayrıca inerken de aynı işlemi tekrarlanmalı.

 

Çalışanların vardiya giriş ve çıkış saatlerinde 1,5 metre sosyal mesafenin uygulanabilmesi için servis giriş ve çıkış saatlerine düzenleme yapmak gerekmektedir Çalışanların işletme içine girişlerinde göz / parmak okuyucu sistem ile turnikeler kaldırılmalı yerine kart ile geçiş sistemi ile giriş/çıkış bilgileri alınmalıdır.

 

Tüm çalışanların vardiya giriş öncesi Kontrol formunun kapıda görevlendirilen kişi veya kişiler tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili uyulması gereken kuralları içeren afiş, bilgilendirme yazıları ile kuralları çalışanın işyerine girişinde/ateş ölçüm noktasından geçerken görebileceği şekilde asılmalı.

 

İşe girişte şüpheli covıd-19 hastası belirleme hususlarından biri veya birden fazlası evet ise ve/veya ateş 37,5 c°üzeri ise çalışan işyerine alınmamalı. Tesis binası dışında bir karantina (izolasyon odası) alanı var ise talimatlara uygun şekilde oraya alınmalı. İşyeri sağlık personeli tarafından ön muayenesinin yapılması sonucu alınan karara göre talimatlarda tanımlanan şekilde sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.”

 

Dr. Güzel, Covid - 19 testi pozitif çıkan çalışanın tedavisi sonrası tekrar işyerine dönebilmesi için hastaneden alınmış çalışabilir belgesi ve işyeri hekiminin kanaatinin olması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram