+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

BELİRSİZLİK DÖNEMİNDE KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK 

21 Aralık 2020

BELİRSİZLİK DÖNEMİNDE KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

YÖNETİM DANIŞMANI CELAL SEÇKİN’DEN KRİZ DÖNEMLERİ İÇİN İPUÇLARI

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Bölge Müdürlüğü’nün, belirsizlik dönemlerinde kurumsal yönetim, sürdürülebilirlik ve liderlerin rolüne ilişkin bakış açısı sunmak amacıyla düzenlediği eğitim seminerleri, koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan zorlu süreçte iş dünyası yöneticilerine ışık tutuyor.

AOSB Akademi’nin, koronavirüs önlemleri kapsamında dijital platformda gerçekleştirdiği webinar serilerinin konuğu olan Uluslararası Sertifikalı Yönetim Danışmanı  (CMC)  Celal  Seçkin, sadece sağlık alanında değil, iş dünyasında da ezber bozan yeni normalin yaşandığı şu günlerde  çok değerli bilgi paylaşımında bulundu.

Celal Seçkin, “Belirsizlik Döneminde Kurumsal Sürdürülebilirlik” başlıklı sunumunda; “Değişimin itici güçleri, kurum kültürü ve liderlik, stratejik bakış, risk yönetimi, sürdürülebilirlik ve başarılı kuruluşların özellikleri” konu başlıklarında yoğunlaştı.

LİDERLİĞİN ROLÜ VE ÖNEMİ

Kriz dönemlerinde liderliğin rolünün ve öneminin daha da arttığına dikkati çeken Celal Seçkin, bu dönemde liderin hızlı karar vermesi, cesur şekilde uyum göstermesi, güven vermesi ve güçlü bağlar kurması gerektiğine vurgu yaptı.

Liderlere tavsiyelerde de bulunan Celal Seçkin, “İnsanların korkularını anlayın, onları kararlılıkla yüreklendirin. İnsanlara bir görev ve hedef verin, çaba göstermelerini ve öğrenmeyi teşvik edin . Enerji ve duyguları yönetin” ifadelerine yer verdi.

ÖNERİLER

Değişimin hızının ve kapsamının belirlenemediği, öngörülerin yapılamadığı, ekonomideki dalgalanmalar, dijital dönüşümün yarattığı üretim süreçlerindeki değişiklikler, artan çalışan talepleri ve müşteri beklentileri ile sosyal ve çevresel faktörler gibi bir çok etken nedeniyle VUCA döneminden geçildiğini vurgulayan Celal Seçkin, bu dönemde başarı için ip uçlarını şöyle açıkladı:

“Büyük resmi kaybetmeyin. Kısa vadeli amaçlar belirleyip, tutarlı mesajlarla net bir hedefe doğru ilerleyin. Düzenli bir biçimde gözden geçirmeler yapmak için takvimde boşluklar bırakın. Belirsizlik dönemlerinde akıllı adımlar atmak için fırsatlar yaratın.

Hiyerarşi içinde zaman kaybetmek yerine ilişki ağlarını geliştirin.

Kuruluşun gelecekte nasıl iyileştirilebileceğine odaklanın."

BU DÖNEMDE NE YAPILMALI?

Celal Seçkin, tipik bir VUCA döneminin yaşandığı şu günlerde geleneksel kriz yönetimi tekniklerinin yetersiz kalabildiğine dikkati çekerek, “Farklı senaryolar geliştirip, en kötüsüne hazır olmak gerekiyor.  Bu dönemde uzaktan çalışmadan mümkün olan en iyi şekilde yararlanılmalı. Geleceğe yönelik akıllıca karar verebilmek için güvenilir veriler kullanılmalı. Çalışanları en iyi şekilde korumak için uygun kararlar alınmalı. Ekosistemdeki tüm paydaşlara odaklanılmalı.  Dijitalleşmede derinleşmek için hızlı adım atılmalı”

Celal Seçkin, oldukça interaktif ortamda geçen sunumunun sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram