+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

AR-GE VE İNOVASYONA AOSB’DEN ÖDÜL YAĞDI

31 Mayıs 2023

BİR SANAYİ BÖLGESİNDEN DAHA FAZLASI!

 AR-GE VE İNOVASYONA AOSB’DEN ÖDÜL YAĞDI

 AOSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI SÜTCÜ:

“EN İYİ YATIRIM İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR”

Değişimi ve sürekli yenilenmeyi destekleyen, yaşanabilir bir çevre, sürdürülebilir ekonomik gelişme ve Türkiye’nin rekabetçi gücüne katkı için AR-GE ve inovasyonu teşvik eden Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin (AOSB) 3. Ulusal Sanayi Odaklı AR-GE ve İnovasyon Proje Yarışması’nda dereceye giren projelerin sahiplerine düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Yeniliği destekleyen, yaptıkları üretim, ihracat ve istihdamlarıyla ekonomiye güç veren katılımcılarına sorunsuz ve kesintisiz üretim imkanları sumakla yetinmeyen, üniversite sanayi iş birliği ile bilgiyi üretime kazandıran AOSB’nin, ulusal çapta düzenlediği yarışmanın ödül töreni gerçekleşti.

AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, 500 bin TL ödülün dağıtıldığı törenin açılışındaki konuşmasına, projenin amaçlarından söz ederek başladı.

Sütcü, Türk sanayisine fayda sağlanması, katma değeri yüksek projelerin ülke ekonomisine kazandırılması, AR-GE ve İnovasyon kültürünün yaygınlaştırılması, üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi, AR-GE ve İnovasyon çalışmalarında yeni ortaklıkların başlatılması ve bu konudaki fikirlerinin sunulup hayata geçirilebileceği bir platform sağlanması amacıyla düzenledikleri yarışmanın önemine vurgu yaptı.

Başkan Sütcü, “Bir sanayici olarak yatırım yapmak, işletme açmak, istihdam yaratmak, katma değerli ürünler üretmek temel amaçlarımızdandır. Bunlar ancak mali ve beşerî kaynaklar, girişimcilik isteği, ekonomik konjonktürün uygunluğu, tecrübe ve imkânların bütünleşmesiyle gerçekleştirilebilir. Bu şartlar bir araya geldiğinde istediğiniz hedefe ulaşır ve ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlarsınız. Ancak hiçbir yatırım, hiçbir fabrika insanımızın girişimcilik kültürünü geliştirmekten, onları cesaretlendirmekten, bilimsel çalışmaları desteklemekten, üniversitelerimizi güçlendirmekten, AR-GE faaliyetlerini ön plana çıkartmaktan daha kıymetli değildir” dedi.

“İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın” sözünden hareketle en iyi yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu ifade eden AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sütcü, şunları söyledi:

“Bu öyle bir yatırımdır ki; kısa vadede sonuç almaktan ziyade, proje sahipleriyle birer bire ilgilenmeyi, zaman ayırıp mentörlük yapmayı, sabırlı olmayı, bir halının dokunması gibi ilmek ilmek işlemeyi gerektirir. Kısacası bir kültür oluşturmayı gerektirir.”

“BİZ SANAYİCİLİĞE BAŞLARKEN BU İMKANLAR YOKTU”

Sütcü, kendilerinin sanayicilik yolculuğuna çıkarken bu şekilde ulaşabilecekleri platformlar ya da rehberler olmadığını anımsatarak, şöyle devam etti:

“Sadece ticaretini yapabildiğimiz ürünler üzerinde yoğunlaşarak bir üretim ortamı oluşturmaya çalıştık. Oysa bugün yatırımcılara ve girişimcilere yol göstermeye çalışan birçok platform olduğu görülmektedir. Bu ekosistemden istifade edilmesi halinde daha nitelikli üretim ortamı oluşturmak, refah seviyesini yükseltmek mümkündür. O nedenle her ne koşulda olursa olsun gençlerimize, akademisyenlerimize, öğrencilerimize girişimcilerinin geliştirilmesi noktasında bu platformlardan yararlanmak için çaba sarf etmelerini, hayallerine ulaşmak adına projelerini geliştirmek için ısrarcı olmalarını tavsiye ediyoruz. Nitekim, ülkemizin ihtiyacının temelde girişimciliğin gelişmesine bağlı olduğunu düşünüyoruz.”

Küresel rekabet koşullarına da dikkati çeken Sütcü, “Küresel pazarda ayakta kalabilmek, başarılı bir ihracat performansı ve rekabet avantajı elde edebilmek ve verimliliği sağlayabilmek için Ar-Ge ve İnovasyon faaliyetlerine her zamandan daha fazla önem vermek zorundayız” dedi.

Başkan Sütcü, dereceye giren projelerin yanı sıra yarışmanın tüm katılımcılarını tebrik ederek, “Bu yarışma vesilesiyle ortaya çıkan değerli fikirlerin sanayide uygulama alanı bulacağına inanıyor, yarışmamıza katılan ve katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

AOSB Başkanı Sütcü’nün konuşmasının ardından AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar ve Girişimcilik Ekosistemi Derneği Başkanı, Dijital Kuluçka Merkezi Kurucusu Gazeteci Esra Özden’in sunumuyla yarışmada dereceye giren katılımcıların projeleri tanıtılıp, ödülleri verildi.

YARIŞMAYA 191 PROJE SUNULDU

AOSB Bölge Müdürü Akpınar, “Üniversite-Sanayi İş birliği, AR-GE ve Yeşil OSB fikrini benimsemiş; bilime ve sanayiciye desteği hedef edinmiş olan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi olarak düzenledikleri yarışmaya bu yıl Akademisyen/ Lisansüstü kategorisi, Lisans Mezun/Lisansüstü Öğrenci Kategorisi ve Lisans Öğrenci kategorilerinde toplam 191 başvurunun olduğunu ifade etti.

PROJELERİ 230 AKADEMİSYEN DEĞERLENDİRDİ

Akpınar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit İlim’dir” sözünü anımsatarak, “Bu deyimin, gerçekliği ile bu ülkenin geleceği olan gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirip yarışma kapsamında projeleri tarafsız ve objektif bir şekilde değerlendiren, farklı üniversite ve bölümlerden toplamda 230 Akademisyen (Bilim Kurulu) Kurulu hakemlerimize desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz” dedi.

Törene; AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, Başkan Vekili Ömer Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Kara, M. Nedim Büyüknacar, Mehmet Tosmur, Denetim Kurulu Üyesi Ergin Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, TÜBİTAK-TEYDEB Başkan Yardımcısı  Dr. Hasan Selçuk Selek, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Alptekin Yasım, Adana Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan KOSGEB İl Müdürü Mehmet Eren, Adana Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar ile TSE Çevresel Gözetim ve Doğrulama Müdürü Mehmet Ergün, sanayiciler, yarışmacılar ve diğer davetliler katıldı.

Ödülleri törene katılan konuklar tarafından verilen ödüllü projeler şunlar:

AKADEMİSYEN/LİSANSÜSTÜ KATEGORİSİ 

1’nci: Bilgisayar Tematik Alanından, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden “Yapay Zeka Modelleri için Kapsamlı Performans Analiz Platformu” isimli projesiyle Dr. Öğr. Üyesi Mücahid Kutlu.

AKADEMİSYEN/LİSANSÜSTÜ KATEGORİSİ

2’nci: Tekstil Tematik alanından Çukurova Üniversitesi AOSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Tekstil Teknolojisi Bölümü ‘nden “Tekstil Esaslı Yeşil Yapı Elemanları” isimli projesiyle Dr. Öğr. Üyesi Mutlu Kurban.

AKADEMİSYEN/LİSANSÜSTÜ KATEGORİSİ

3’ncü: Elektrik-Elektronik Tematik Alanından Bartın Üniversitesi’nden ‘Haberleşme (Eğitim) Kiti – HaKi’  isimli projesiyle Murat Sever.

LİSANS MEZUN/LİSANSÜSTÜ KATEGORİSİ

1’nci: Yeşil Teknolojiler Tematik Alnından Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nden Atık Pamuk Sapından (Çalısından) Plastik Katkı Malzemesi Veya Biyoplastik Malzemesi (Granül) Üretim Yöntemi-(PLASTICVERSUS) isimli projesiyle Fatma Gizem Zincir.

2’nci: Tıp Teknolojileri Tematik Alanından Özyeğin Üniversitesi’nden ‘Duyu ön ve geri-beslemeli denge analiz, rehabilitasyon ve destek amaçlı robotik platform sistemi’ isimli projesiyle Tuğçe Ersoy.

3’ncü: Bilgisayar Tematik alanından Abdullah Gül Üniversitesi’nden ‘Tanıda Doktora Yardımcı Yapay Zeka Destekli Kan Analiz Yazılımı’ isimli projesiyle Salih Yalçın.

LİSANS ÖĞRENCİ KATEGORİSİ

1’nci:  Tıp Teknolojileri Tematik alanından Bartın Üniversitesi’nden  ‘Patojenik Rotavirüs Antijeni Eksprese Eden Rekombinant Lactobacillus GG Konakçı ile Probiyotik Bazlı Oral Rotavirüs Aşısının İmmünollojik Çalışmaları’ isimli projesiyle Talat Toprak.

2’nci: Tıp Teknolojileri Tematik Alanından İzmir Bakırçay Üniversitesi’nden ‘3 Boyutlu Doku İskelesi Üretimi, Polimer Kaplama ve Sterilizasyon: SLE Tabanlı Hibrit Bir Medikal Cihazın Geliştirilmesi’ isimli projesiyle Şiyar Şen.

3’ncü: Yeşil Teknolojiler Tematik alanından Marmara Üniversitesi’nden ‘DEGBag Poşetleri’ isimli projesiyle Şehnaz Can.

ATIK YÖNETİMİ, SÜRDÜRÜLEBİLİR İNOVASYON  VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Yarışma kapsamında düzenlenen “Atık Yönetimi” kategorisinde, “Anodik Oksidasyon Banyolarında Oluşan Atık Çamurdan Alüminyum Hidroksit Geri Kazanımı ile Ticari Hammaddeye/Ürüne Dönüşümü” adlı projesiyle Zahit Alüminyum birinciliği elde etti.

Sürdürülebilir İnovasyon  Kategorisinde, “Ön Gerilmeli Beton Demeti Üretiminde Uç Kaynağı Sonrası Elektroşok Sistemiyle Kontrollü Temperleme Yapılarak Tane Yapısının Düzenlenmesi ve Yöntemi Adlı Projesiyle” Güney Çelik,  Enerji Verimliliği  kategorisi “Kumaşların Renklendirilmesinde Sürdürülebilir Proses ve Reçete Çalışmaları” adlı projesiyle BOSSA, Su Yönetimi kategorisinde ise “Tekstil Endüstrisinde Sürdürebilirlik ve Atık Su Geri Dönüşüm Tesisi Uygulaması: Geri Dönüştür, Geri Kazan” isimli projesiyle Palmiye Tekstil birinciliği elde ettiler.

 

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram