+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

AOSB’YE HACI SABANCI’NIN BÜSTÜ DİKİLDİ

10 Şubat 2022

AOSB’YE HACI SABANCI’NIN BÜSTÜ DİKİLDİ

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde Merhum Hacı Sabancı’nın Büstü Törenle Açıldı

Demet Sabancı; “Babam Adana sevdalısıydı”

AOSB Başkanı Bekir Sütcü; “Bölgemize emek veren merhum İş insanı Hacı Sabancı’yı rahmet ve şükranla anıyoruz”

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulduğu yıllarda ilk kazmayı vuran ve bölgede yatırımların artmasına önemli katkı sunan, merhum iş insanı Hacı Sabancı’nın bölge içindeki büstü, törenle açıldı.

AOSB girişindeki Hacı Oğuz Cami önündeki kavşağa yerleştirilen büstün açılış törenine, Macaristan Ankara Büyükelçisi  Viktor Matis, Hacı Sabancı’nın kızı Macaristan Adana Fahri Konsolosu Demet Sabancı, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, AOSB Başkanı Bekir Sütcü,  Başkan Vekili Ömer Kaya, Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Onatça, Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar, iş insanı İsmail Parlak ve diğer davetliler katıldı.

Tunçtan yapılan ve kaidesi ile birlikte 4 metre olan büstün açılış töreninde duygu dolu anlar yaşayan Demet Sabancı, babasının Adana sevdalısı olduğuna vurgu yaparak, “Ailem ve benim için değerli bir an. Rahmetli babam Hacı Sabancı’nın Organize Sanayinin kuruluşunda çok büyük emeği olmuştur. Her zaman her türlü desteği vermiştir. Adana’nın sorunları onun sorunlarıydı. Adana’yı ve Adanalıları çok severdi. Adı bölgede yaşatılan babamın büstünün burada yer almasına katkı sunan Bölge Başkanı Sayın Bekir Sütcü ve tüm yönetim kuruluna, değerli iş insanı İsmail Parlak beye teşekkür ediyorum” dedi.

AOSB Başkanı Bekir Sütcü ise Hacı Sabancı’nın bölgenin ilk yıllarında buraya yapılan yatırımlara öncülük ettiğini, büyük emekler verdiğini anımsatarak, “Memleketimize, kentimize hizmet etmiş değerli bir iş insanının büstünün murada olmasından mutluluk duyuyoruz. Kendisini bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz” dedi.

BÖLGEYE HACI SABANCI ADI 1998’DE VERİLDİ

Uzun yıllar Adana Sanayi Odası Başkanlığı ve Meclis Başkanlığı görevinde bulunan, 1992 yılında Adana Organize Sanayi Bölgesi’ne ilk kazmayı vurarak Bossa-4’ün burada yapılmasını sağlayan ve yatırımcılara öncülük eden Hacı Sabancı’nın adı bölgeye 1998 yılında verildi.

Dönemin Adana Valisi olan ve aynı zaman Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanı olan Oğuz Kağan Köksal, müteşebbis heyete bölgeye Hacı Sabancı adının verilmesini önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi. Sabancı, bölgeye adının verilmesinden 24 gün sonra, 26 Haziran 1998 yılında hayatını kaybetti. 63’ncü doğum gününden bir gün sonra hayata veda eden Hacı Sabancı’nın cenazesi vasiyeti üzerine Adana’da toprağa verildi.

AOSB BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET

Macaristan Ankara Büyükelçisi  Viktor Matis, Hacı Sabancı’nın kızı Macaristan Adana Fahri Konsolosu Demet Sabancı, büst açılışı öncesinde AOSB Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, Başkan Bekir Sütcü, yönetim kurulu üyeleri ve Bölge Müdürü Ersin Akpınar ile sohbet etti.

AOSB Başkanı Bekir Sütcü’nün, bölgenin gelişimi hakkında bilgi verdiği Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis, Adana Fahri Konsolosu Demet Sabancı’nın da değerli katkılarıyla Adana ile Macaristan arasındaki ticari ilişkileri geliştirme çabasında olduklarını bildirdi.

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram