+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

AOSB’DE MARKALAŞMA ATAĞI

7 Aralık 2020

ADANA OSB’DE MARKALAŞMA ATAĞI

MARKALAŞMA KURUMSAL İMAJI TESCİLLİYOR

AOSB Bölge Müdürlüğü, bölgede faaliyet gösteren firmaların markalaşmasına öncülük ediyor.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB), sorunsuz ve kesintisiz üretim imkanları sunmanın yanı sıra bölgede faaliyet gösteren firmaları Proje Destek Ofisi aracılığıyla markalaşma konusunda da yönlendiriyor.

AOSB Bölge Müdürlüğü tarafından AOSB Akademi kapsamında, "Sanayide Marka Tescilinin Önemi" konulu eğitim online olarak verildi. AOSB Bölge Müdürlüğü Proje Destek Ofisi KOSBEG Temsilcisi Sinan Örenç sunumunda; “Proje Destek Ofisi ve Faaliyetleri,  Marka Nedir?,  Sanayi Kuruluşlarında Markanın Önemi, Marka Tescil Çalışmaları Nasıl Yapılır?, Marka Tescil Süreci Nasıl Yürütülür?” konuları üzerinde durdu.

Sinan Örenç, Proje Destek Ofisi’nin amaçlarından söz ederek başladığı konuşmasında, “Misyonu; Adana OSB’de bulunan, Global pazarda yerini almak isteyen firmalara hibe ve destek programlarından faydalandırarak özgün ve doğru projeler üretmeleri için ara yüz olmak olan Proje Destek Ofisimizde, Adana OSB’de bulunan firmaları hibe ve destek projeleri konusunda yapılandıran ve destekleyen bir yapıya kavuşturmak ve yaşatmak vizyonuyla hizmet veriyoruz” dedi.

Proje Destek Ofisi desteklerinden de söz eden Sinan Örenç, KOSGEB, TÜBİTAK, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu ve AB Projeleri konusunda firmalara destek verdiklerini kaydetti.

Markalaşmanın önemine de vurgu yaparak, “Bir işletmenin ürettiği mal ya da hizmeti diğer işletmelere ait mal ya da hizmetlerden ayrılmasını sağlayan işarete marka denir. Bu işaretin yasal olarak korunması haline ise marka tescili adı verilir. Yani, marka tescili işletmeler için avantaj sağlayan önemli bir kavramdır” diyen Örenç, şöyle devam etti: “Markanızı tescil ettirmeniz, başkalarının onu kullanarak fayda ve kazanç sağlanmasını önler. Yani, marka tescili ile size ait markanın tüm haklarını üzerinize almış olursunuz. Aynı zamanda, markanızı tescil ederek sonrasında lisans verme, miras bırakma ya da devretme hakkına da sahip olursunuz.”

Marka tescili sayesinde aynı sektörde faaliyet gösteren kişi ve kuruluşların bu markayı kullanmasının engellenebileceğini belirten Örenç, “Marka tescili ile ayrıca, kurumsal imajınız, resmi olarak tescillenmiş olacak ve tr uzantılı web adreslerinin kullanım hakkını kazanacaksınız. Diğer kişi veya kuruluşların taklit (kopya) gibi kanunsuz kullanımlarını önlemenize yarayacak hukuki yaptırımlar sağlanabilecektir. Tabela ve e-ticaret girişiminiz, yasal güvence altına alınmış olacaktır. Markanızın ® (Register) işareti ile kullanımı ve tescil durumunun beyanı da mümkün olacaktır” diye konuştu.

Örenç, sunumun ardından katılımcıların sorularını da yanıtlayarak, markalaşma konusunda AOSB Bölge Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Proje Destek Ofisi’nin her zaman sanayicilerin yanında olduğunu sözlerine ekledi.

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram