+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

AOSB’de bacalar tütmeye devam ediyor

17 Haziran 2021

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde, bacaların tüttüğünün en önemli göstergelerinden olan elektrik, doğalgaz ve su tüketiminde artış oldu. 1 Ocak ile 31 Mayıs dönemlerini kapsayan yılın 5 aylık döneminde, son 4 yılın en yüksek tüketim oranlarına ulaşıldı.

AOSB Başkanı Bekir Sütcü, Adana’da üretim yapan sanayicilerin her koşulda üretmeye, istihdam yaratmaya ve ihracata devam ettiğini belirterek, pandeminin tamamen gündemden çıkmasından sonra daha yüksek büyüme oranlarının yakalanacağına inandıklarını ifade etti.

Başkan Sütcü, 2020 yılının 5 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre büyüme oranının elektrik tüketiminde %23.18, doğalgaz tüketiminde %29,63, su tüketiminde ise  %14.68 olarak tespit edildiğini bildirdi.

NİSAN’DA TARİHİ ARTIŞ

Üretimin en önemli göstergelerinden birisini oluşturan elektrik tüketiminin Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre  %36.61,  doğalgaz tüketiminin %65.27, su tüketiminin ise  %41.52 artış gösterdiği bilgisini veren AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, şunları söyledi:

“Bu yıl en yüksek tüketim verilerine Nisan ayında ulaşıldı. Buna göre, Nisan ayında elektrik tüketimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %70,77, doğalgaz tüketimi %91,22, su tüketimi ise  %54,27 artış gösterdi. Mayıs 2021 dönemi elektrik tüketimi Nisan 2021 dönemine göre %7,5 ve doğalgaz tüketimi %9,6 oranında azalmış ve su tüketiminde de bir önceki aya göre %2,18 oranında artış görülmüştür.”

“SANAYİCİLERİMİZİ DÜNYA PAZARLARIYLA BULUŞTURUYORUZ”

Başkan Sütcü, AOSB yönetimi olarak, sanayicilere sorunsuz ve sürdürülebilir üretim imkânları sunmanın yanı sıra katma değeri yüksek ürünlerle ihracatı artırma yönünde birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, “AR-GE ve inovasyon kültürünün yaygınlaşması, dışa bağımlı olduğumuz ve ithalatına döviz ödediğimiz ürünlerin üretimini teşvik etmenin yanı sıra teknolojiyi en verimli şekilde kullanıyor, sanayicilerimizi dünya pazarlarıyla buluşturan projeleri hayata geçirerek sanayicilerimize yol göstermeye devam ediyoruz” diye konuştu.

“YERLİ ÜRETİMİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER ETMELİYİZ”

Yerli üretimin gücüne dikkati çeken Başkan Bekir Sütcü, 2019 yılının Aralık ayında Çin’de başlayan, 10 Mart 2020 tarihinde ise Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü Covid-19 salgını sürecinde üretimi aksatmadan sürdürecek tüm koşulları hazırladıklarını söyledi. Sağlıktan tarıma, bilişime ve sanayiye kadar her alanda yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini belirten Sütcü, bir ülkenin sürdürülebilir ekonomik performansının bu süreçte ne kadar önemli olduğunu çok daha net bir şekilde anladık, üretim ekonomik büyümenin can damarını oluşturuyor, mutlaka yerli üretimi güçlendirmeli bunun için tüm imkanlarımızı seferber etmeliyiz diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

 

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram