+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

AOSB KADIN SANAYİCİLER PLATFORMU ‘MENTÖRLÜK PROJESİ’ BAŞLADI

17 Ocak 2024

AOSB KADIN SANAYİCİLER PLATFORMU ‘MENTÖRLÜK PROJESİ’ BAŞLADI

PROJENİN İLK KONUĞU TIP LİTERATÜRÜNE GİREN TÜRK PROFESÖR BAHAR USLU OLDU

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Kadın Sanayiciler Platformu, kuruluş amaçları kapsamında anlamlı bir projeyi daha hayata geçirdi. AOSB’de bulunan okullarda eğitim öğretim gören öğrencilerin kariyer planlarında yol gösterici olmayı hedefleyen projenin ilk konuğu geliştirdiği yöntemle Tıp Literatürüne geçen Prof. Dr. Bahar Uslu oldu.

Bölge sınırlarında eğitim öğretim veren Meslek Lisesi ve Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile bir araya gelmeyi ve bu çerçevede bir mentor-menti ilişkisi oluşturmayı görev edinen Platform Üyesi Kadın Sanayiciler, ABD’de görev yapan Prof. Dr. Bahar Uslu ile meslek lisesi öğrencileri buluşturdu.

Platformun Kurucu Üyesi Ayça Çelik, geliştirdiği “Uslu Yöntemi” ile tıp literatürüne geçen ve halen Yale Üniversitesinde akademik çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Bahar Uslu’yu konuk etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Kendisine nazik ziyaretinden ve projemize vermiş olduğu destekten dolayı şahsım ve platformumuz adına teşekkür ederim” dedi.

Kadın sanayicileri bir araya getirip, tanışma ve güç birliği oluşturulmasının yanı sıra kadın girişimcilere rol model olmak, öncülük etmek ve AOSB’de bulunan Meslek Lisesi’nde eğitim öğretim gören öğrencilerin yoluna ışık tutmak hedefiyle yola çıkan platformun “Mentorluk Projesi”nin konuğu olan Türk Tıp Profesörü Bahar Uslu, deneyimlerini öğrencilerle paylaşırken, altın değerinde nasihatlerde bulundu.

Amerikan hükümeti tarafından “olağanüstü yeteneğe sahip tıp insanı” olarak değerlendirilen, “Yılın Akademisyeni”, “Yurtdışındaki En Başarılı 30 Kadın” dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok ödüle sahip olan Prof. Dr. Bahar Uslu ise  ‘Bir Adanalı olarak Adana Hacı Sabancı OSB’nin tekstilde olduğu gibi kimya, gıda, kağıt, plastik ve metal  sektörlerinde de gelişmiş olması gurur verici” dedi.

Uslu, tarımsal üretimi ve tarıma dayalı olarak gelişmiş sanayisi ile Adana’nın hak ettiği seviyeye ulaşmasında Adana Hacı Sabancı OSB’nin katkısına dikkati çekerek, bundan sonraki süreçte Adana’yı çok daha iyi noktalarda göreceğine inandığını kaydetti.

Mentorluk Komitesi Üyesi Ayşegül Fatıma Gök Çoşkun, ise 2024 yılında Platformun önemli projelerinden birisi olan ‘Mentorluk Projesi’ ile kariyer hayatını planlama aşamasında olan öğrencilere katkı sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Coşkun, platformun Mentorluk Komitesi tarafından yürütülen projenin amaçlarına dikkati çekerek, “Öğrencilerimizin kişisel ve mesleki gelişimlerine yönelik ihtiyaç duyabilecekleri bilgi, deneyim, kaynaklarla buluşabilmelerine destek olmak, kendilerini tanıyarak, özgüvenlerini ve kariyer bilincini arttırıp, kendilerini yöneten bireyler olabilmelerine yardımcı olmaktır” dedi.

Programın devamında, Prof. Dr. Bahar Uslu, Özel Erkan AOSB Sarıçam Teknoloji Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Çukurova Üniversitesi Adana Organize Sanayi Bölgesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencilerine tecrübelerini anlattı.

USLU’NUN TIP LİTERATÜRÜNE GEÇEN ÇALIŞMASI

Dışarıdan destekli hamilelik ve tüp bebek edinme gibi bilimsel araştırmaları kapsamında geliştirdiği yöntemden de öğrencilere söz eden Prof. Dr. Uslu, bu çalışmasının tıp literatürüne “Uslu Yöntemi” olarak geçmesinden duyduğu gururu ifade etti.

Yurt dışında yaşadığını ancak, ailesiyle vakit geçirmek üzere her fırsatta Adana’ya geldiğini ve memleketini çok sevdiğini anlatan Prof. Dr. Uslu, “Tecrübelerimi paylaşıp, siz gençlere moral vermek, umut vermek ve çıkış yolları göstermek gerektiğine inanıyorum. Lütfen kendinize güvenin, hayal edin ve planlayın. Kendinize duyduğunuz güven; kararlarınızı, davranışlarınızı ve bu doğrultuda tüm hayatınızı etkiler” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Uslu, deneyimlerini paylaştığı konuşmasının sonunda, öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Platformun Mentörlük Komitesi Üyeleri Ayşegül Fatıma Gök Çoşkun, Erva Tozlu, Gamze Severoğlu ve Yazgül Uğur Ersöz ile birlikte platform üyelerinin katıldığı toplantıda, Adana sanayisinin önemi ihracat ve sektörel konular hakkında da bilgi alışverişinde bulunuldu.

100’e yakın katılımcısı ile 2016 yılında kurulan ve bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk projesini başarıyla hayata geçiren AOSB Kadın Sanayiciler Platformu, kadın sanayicilerin rekabet gücünün artırılabilmesi, sürdürülebilirliğin sağlanması, kadın çalışanların istihdamının artırılması, gelecek nesillere daha güzel ve daha temiz bir dünya bırakılabilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram