+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

AOSB Elektromekanik Kümelenme İşbirliği Yüzde 100 Yerli Üretime Dönüştü

20 Mayıs 2021

Kümelenme çalışmalarının öncüsü AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar ve AOSB Proje Destek Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Tuğçe Demirdelen, AOSB Elektromekanik Kümelenmede yer alarak, birbirlerini tamamlayıcı ürünleriyle yüzde 100 yerli üretim yapan firmaları tebrik ettiler.

AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar, “AOSB Elektromekanik Kümelenmemizin katma değeri yüksek firmalarımızdan olan Emre Makina, Digikon Otomasyon ve Aslanlar Makina firmalarının iş birliği protokolü neticesinde, %100 yerli ve milli kaynaklardan yapılmış olan’ Tam Otomatik Tel Çekme Hattı’’ makinası imal edildi. Bu bir başlangıç. İlerleyen dönemde tüm kümelenme faaliyetlerimizden böylesine güzel sonuçlar alacağımızı umut ediyoruz” dedi.

Emre Makine kurucusu İsa Tuzcu, “ AOSB Elektromekanik Kümelenmenin iş birliğine olan inancımız ile yola çıkarak, yer ve milli imkanlarla üretmiş olduğumuz makinanın ulusal/uluslar arası pazarda ses getireceğini inanıyoruz” dedi.

Digikon Otomasyon kurucu ortağı Ahmet Emre Göküş “Katma değeri yüksek firmaları bir araya getiren AOSB Elektromekanik Kümelenmenin bu denli aktif olması ve bu iş birlik sayesinde üretmiş olduğumuz makinaya otomasyon kontrolü için yazılım entegre ederek ürün ortaya çıkardık” diye konuştu.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK PROJELER HAZIRLANACAK

Aslanlar Makina Kurucusu Cabbar Avcı, “Yapmış olduğumuz bu işbirliği sayesinde ortaya çıkmış olan bu makine, Dünya’nın her yerine ihracatının yapabileceğimiz seviyede ve kalitededir. Bununla beraber AOSB Elektromekanik Kümelenme firmaları ile yeni iş birlikleri yapmaya, bu iş birliklerle katma değeri yüksek yeni projeleri ortaya çıkarmaya zemin hazırlayarak ve yerli sermaye ile birçok işe imza atacağımızı düşünüyorum” şeklinde ifade etti.

Kümelenme çalışmalarındaki amaçlarının, birbirini tamamlayıcı ürünler üreten firmaların bir araya gelmesiyle katma değeri yüksek ürünlerin üretiminin yolunun açılması olduğunu vurgulayan Bölge Müdürü Ersin Akpınar, “Bir firmanın sadece kendi imkanlarıyla ve tek başına elde edemediği rekabet gücünü, kümelenmeler suretiyle elde edip, katma değeri yüksek ürünler üretilmesini sağlamak için çıktığımız bu yolda kümelenme çalışmalarına katılan tüm firmalarımızı ayrıca kutluyorum. Bundan sonraki süreçte de uluslararası pazarlarda rekabet gücü yüksek ürünlerin imalatı ile bölge ve ülke ekonomimize katkımızı sürdürmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK

AOSB Proje Destek Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Tuğçe Demirdelen ise “AOSB Elektromekanik Kümelenme 1. İstişare Toplantısı” alınan kararlardan olan kümelenme bünyesindeki firmaların iş birliği gerçekleştirmesi vücut bulmuş oldu. AOSB Elektromekanik Kümelenme ile birlikte oluşturulan konsorsiyum sayesinde, tasarım ve kontrol üstünlükleri ile katma değeri yüksek, dışa bağlılığımızı azaltacak yerli ve milli kaynaklarla küresel arenada rekabetçiliğimizi artırma yönünde adım atıldı” dedi.

Doç. Dr. Demirdelen, kazanılan bu ivmelenmeyle, AOSB Elektromekanik Kümelenmede oluşturulan bu iş birliğinin diğer firmaları teşvik edeceğini ve yeni iş birliklerinin oluşturulabileceğini sözlerine ekledi.

MAKİNENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

İmal edilen full otomatik tel çekme hattı makinasının en büyük özellikleri; yapılanlardan %20 daha hızlı, tel çekerken telin kırılma oranı %50 daha az olması. Tüm tel yatakları döner ve içten su soğutmalı olan bu makinenin fiyatı da ortalama %30 daha ekonomik. Elektrik motorları yerli ve milli. Makinenin uzaktan kontrol ile daha erken müdahale olanağını sağlaması rakiplerinden ayırt edici bir başka özelliği oluşturuyor.

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram