+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

AOSB BAKLALI KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI AÇILDI!

24 Haziran 2022

AOSB BAKLALI KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI AÇILDI!
Türk Sanayisinin Güneydeki Üssü konumuyla bölge ve ülke ekonomisine üretim, istihdam ve ihracatıyla değer katan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ne (AOSB) ulaşımı rahatlatacak Baklalı Köprülü Kavşağı törenle hizmete açıldı.
Törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adana Valisi Süleyman Elban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Adana Milletvekilleri Ahmet Zenbilci ve Abdulah Doğru, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, AOSB Başkanı Bekir Sütcü, yönetim kurulu üyeleri, sanayiciler ve AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar ile çok sayıda davetli katıldı.
Adana Valisi Süleyman Elban, törendeki konuşmasında kavşağın yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, kavşağın OSB'nin gelişimine daha çok katkı sağlayacağını söyledi.
“OSB idaremiz sürekli bu alanı genişletmek için bir çaba içerisinde. İnşallah mevcut alan yaklaşık 4 katı artarak 60 bin dönüm civarında bir büyüklüğe erişecek. Dolayısıyla bu taleplerin karşılanabilmesi için sanayicimizin OSB’ye rahat girip çıkması lazım. Onun için de Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız ve Bakanlığımızın yetkilileri bizim OSB’mize ikinci girişi de yaptılar. İnşallah OSB’miz 60 bin dönüme ulaştığında ikincinin üzerine üçüncü ve dördüncü girişler de yapılacaktır.” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise yaptığı konuşmada yalnızca Adana'da değil, 81 ilimizin tamamında yatırımlar yaptıklarını, eserler inşa ettiklerini ve milletimize hizmetin en kalitelisini sunmak için canla başla çalıştıklarını söyledi.
Ülke genelindeki ulaşım ve haberleşme yatırımlarıyla büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa ettiklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, şöyle devam etti;
“Bu hedefimiz doğrultusunda, ülkemizin yalnızca çehresini değil, geleceğini de aydınlatan projelerimiz için, milletimiz için 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu rakam içerisinde yüzde 61'lik oranla en büyük payı, kara yolları projelerimiz alıyor. Ülke genelindeki kara yolu yatırımlarımızla, bölünmüş yol uzunluğumuzu 28 bin 664 kilometreye, otoyol uzunluğumuzu iki katına çıkarıp, 3 bin 633 kilometreye, tünellerimizin uzunluğunu 13 kat artırarak 650 kilometrenin üzerine çıkardık. Köprü ve viyadüklerimizi de 2,5 kat artırarak trafikte kaybedilen zamandan ve yakıttan tasarruf ettik, bölgemizde karbon emisyonu salınımını azalttık. Ülkemizin yalçın kayalarını, derin vadilerini tünel ve viyadüklerle aşıyoruz. Biz yalnızca milletimizin derdinde, ona en iyi hizmeti sunmanın peşindeyiz. 20 yıldır ülkemizin kalkınması, istihdam yaratması, ekonomisinin büyümesi için projeler üretiyor, hizmetlerimizi hakka hizmet aşkı ile yürütüyoruz.''
Projeler hakkında bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
''Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu Adana Baklalı Köprülü Kavşağı da 213 kilometrelik otoyol projesinin bir bölümünü oluşturuyor. Bugün açılışını yaptığımız kavşağımız, 2 adet 53 metre uzunluğundaki köprü, 485 metre uzunluğunda dönel ada ve 2 bin 960 metre uzunluğunda iki şeritli kavşak kollarından oluşmaktadır. Akdeniz Bölgemizin tarım, sanayi ve turizm merkezi Adana'mızı hızlı tren ile Mersin, Osmaniye ve Gaziantep'e bağlıyoruz. Mevcut hat mesafesi 361 kilometre olan demir yolumuz, projenin tamamlanmasıyla 58 kilometre kısalacak. Hattın kısalmasıyla birlikte, seyahat süresi 2 saat 15 dakikaya inecek. Baklalı Kavşağımız, bu bölgenin araç trafik yoğunluğunu önemli oranda hafifletecek.
Adana'mızın ticaret potansiyelinin büyük bir kısmını oluşturan Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, ağırlıklı olarak doğu yönünde gelişiyor. Misis OSB Kavşağı, artan yoğunluğu karşılayamaz hâle geldi. Bu nedenle OSB'nin doğu kısmında projelendirdiğimiz Baklalı Kavşağı, Adana Hacı Sabancı OSB'nin gelişimini hızlandıracak. Baklalı Kavşağı'nın hizmete girmesiyle, Baklalı Köyü ve diğer yerleşim yerlerine ulaşımı da kolaylaştıracak. Adana'nın denizciliğini, tarımını, sanayisini geliştirecek yatırımların önünü açacak ulaşım ve iletişim projelerini hayata geçirdik, yenilerine de devam ediyoruz. Biz hizmet için siyaset yapıyoruz ki, şehirlerimiz gelişsin, ülkemiz gelişsin, vatandaşlarımız ekonomik refaha ersin ve geleceğe güvenle bakabilsin. Ülkesine hizmet etme aşkıyla yanıp tutuşmayan, milletin derdi ile dertlenmeyen bu yolda yürüyemez. Yaptığımız her bir kilometre yol ile halkımızın gönlüne bir kez daha ulaşıyor; birliğimizi, beraberliğimizi güçlendiriyoruz. Biz sizleri, milletimizi, vatanımızı çok seviyoruz. Görevimize sıkı sıkı sarılıyor, çocuklarımız, gençlerimiz için güçlü ve büyük Türkiye'nin tesis edilmesi için canla başla çalışıyoruz. Çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz."
Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ise Baklalı Köprülü Kavşağı'nın kentin ulaşım altyapısına güç katacağını belirterek, şunları kaydetti:
"Ürettiği ve işlediği ürünlerin gelişmiş ulaşım ağıyla Anadolu'ya ve yurt dışına sevk eden şehrimizde gelişimini sürdüren Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nin otoyola yüksek standartlı bağlantısını sağlayacak olan Baklalı farklı seviyeli kavşağını hizmete açıyoruz. Bölgede hizmet veren mevcut Misis kavşağının OSB'ye uzaklığı nedeniyle inşa edilen Baklalı Köprülü Kavşağı, 53 metrelik iki köprünün yer aldığı, 485 metre uzunluğunda dönel adadan ve 2 bin 960 metre kavşak kollarından oluşmaktadır. Projenin ana iş kalemlerine baktığımızda 137 bin metreküp toprak hareketi, 6 bin 500 metreküp demirli beton, 766 ton betonarme demiri, 34 bin ton plentmiks temel ve alt temel ve 29 bin ton bütün sıcak kaplama nihayetinde trafik işaretlemeleri, oto korkuluklardan oluşmaktadır."
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu da konuşmasında, 2023 yolunda hem Türkiye'yi hem Adana'yı güzel hizmetlerle buluşturmaya devam etmek için yatırımları, projeleri ve çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sürdüreceklerini söyledi.
Sarıeroğlu, 2023 yolunda hem Türkiye'yi hem Adana'yı güzel hizmetlerle buluşturmaya devam etmek için yatırımları, projeleri ve çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sürdüreceklerini söyledi.

“BU KAVŞAK AOSB’NİN GELİŞMİNİ HIZLANDIRACAK”
Açılışı yapılan kavşağın önemine değinen Sarıeroğlu, bu kavşağın OSB'nin gelişimini hızlandıracağını, Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu'nun can ve mal güvenliği açısından daha hassas bir noktaya gelmesine katkı sağlayacağını dile getirdi.
Kavşağın yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Sarıeroğlu, şöyle devam etti:
"2023 yolunda hem Türkiye'mizi, hem Adana'mızı güzel hizmetlerle buluşturmaya devam etmek için doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine, 84 milyon vatandaşımızın geleceğe huzurla bakmasını sağlayacak yatırımlarımızı, projelerimizi, çalışmalarımızı Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sürdüreceğiz. Bu bağlamda Adana bizim sevdamız, Adana'nın ihtiyaçlarını, taleplerini, eksikliklerini biliyoruz. Vatandaşlarımızın bizlerden beklentilerini çok iyi biliyoruz. Bu bağlamda 20 yıl nasıl var gücümüzle Adana için çalıştıysak inşallah vekillerimizle, teşkilatlarımızla, kabinemizle Sayın Cumhurbaşkanı'mız liderliğinde bu çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Yol medeniyettir diyoruz. Ekonomiye, kalkınmaya gerçekten çok büyük katkıları var."
Konuşmaların ardından protokol üyelerinin katılımıyla açılış kurdelesi kesildi.
Bakan Karaismailoğlu ve beraberindekiler daha sonra, AOSB Bölge Müdürlüğü’nde, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, yönetim kurulu ve sanayicilerle bir araya geldi.

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram