+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

ADANA’DA YATIRIMINI OSB İÇİNDE YAPANLAR 4. BÖLGE TEŞVİKLERİNDEN YARARLANACAK

24 Ağustos 2020

AOSB Başkanı Bekir Sütcü;

“Adana’da yatırımını  OSB içinde yapanlar 4. Bölge teşviklerinden yararlanacak”

Adana Hacı Sabancı OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve  Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkan Yardımcısı Bekir Sütcü, Adana’nın yatırım teşviklerinde 2. Bölgeden 3. Bölgeye alındığını ancak,  yatırımını OSB içinde yapanların 4. Bölge teşviklerinden yararlanacağını vurguladı.

Başkan Sütcü, Resim Gazete’de yayınlanan, ‘’Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’’ ile sunulan avantajları değerlendirirken, “Karar; Adana’mız için  hayırlı uğurlu olsun” temennisinde bulundu.

Başkan Sütcü, OSB’lerin ekonominin can damarı olduğunu, buralarda yatırım yapanların OSB dışında olanlara göre bir çok avantajlarının bulunduğunu, alınan yeni kararla ise bu avantajların daha da cazip hale geldiğini bildirdi.

Bürokrasiden uzak-tek durak ofis yönetim anlayışları, uygun arsa fiyatları, yatırımcıya sunulan alt yapı kalitesi, lojistik imkanları, ara eleman ihtiyacını gideren eğitim kurumları gibi bir çok avantajları bulunan OSB’lerin ekonominin can damarı olduğunu belirten Sütcü, şunları kaydetti;

“Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Resmi Gazetede yayınlanan kararla; Adana’ya yapılacak yatırımlarda gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz veya kar payı desteği avantajlarımızın oranı yükselecek.

Bu karar ile ayrıca yatırım organize sanayi bölgeleri içinde olduğunda teşvik destekleri daha da cazip olacak. Yatırımcılarımız bir alt bölge desteklerinden yararlanabilecekler. Örneğin; Adana Organize Sanayi Bölgemizde  yatırım yapan sanayicimiz,  Adana ilimiz 3. Bölgede olmasına rağmen vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği açısından 4. Bölge desteklerinden yararlanacak.“

Başkan Sütcü, yeni teşviklerin ayrıntılarına da dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Vergi indirimi ; Yatırıma Katkı Oranı OSB dışı  %25, OSB içi yüzde 30 olacak. Kurumlar/gelir vergisi inidirimi OSB dışı yüzde 60 iken OSB  içi yüzde 70.

Sigorta primi işveren hissesi desteği ise  OSB dışı 5 yıl iken OSB içindeki yatırımlarda 6 yıl olacak.

Sigorta  primi işveren hissesi desteğinin sabit yatırım tutarına oranı OSB dışı yüzde 20, OSB içi yüzde 25.

Faiz desteği açısından OSB içinde veya dışında olmanın farkı bulunmamakla birlikte Adana’mızda yapılacak yatırımlarla ilgili TL’ye endeksli kredilerde 3 puan, dövize endeksli kredilerde 1 puan üst limit 1 milyon TL olmak üzere bütçe kaynaklarından karşılanabilecek.”

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram