+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

ADANA HACI SABANCI ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ PROJE DESTEK OFİSİ ANKARA RESMİ KURUM/KURULUŞ TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR

4 Şubat 2022

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğü (AOSB) Proje Destek Ofisi (PDO) Koordinatörü ve Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (ATÜ TTO) Müdürü Doç. Dr. Tuğçe Demirdelen, AOSB PDO Proje Uzmanı Özkan Özbek, AOSB PDO Enerji Verimliliği Uzmanı Esat İçen ve AOSB Kalite Uzmanı Erhan Çiçektaş 11-12 Ocak 2022 tarihlerinde Ankara’da Resmi Kurum/Kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirdi.

İlk olarak Türk Standartları Enstitüsü’nün OSTİM’de yer alan Muayene ve Gözetim Merkezi Başkanlığı’na ziyaret gerçekleştiren ekip, Muayene Gözetim Merkezi Başkanı Cengiz Gören, Yurtiçi Muayene Gözetim Grup Başkanı Onur Koray Yenigürbüz, Çevresel Gözetim ve Doğrulama Müdürü Mehmet Ergün ile toplantı gerçekleştirdi. Doç. Dr. Tuğçe Demirdelen, AOSB Yeşil Mutabakat Projesinde yürütülen faaliyetleri, süreçleri ve projedeki son gelişmeleri aktardı. TSE Yetkililerinin AOSB’ye gerçekleştirecekleri ziyaretin planlamasının da yapıldığı toplantıda, bölgemizde faaliyet gösteren firmalarımıza eğitim verilmesi konusunda yapılabilecek ortak çalışmalar da görüşüldü.

Ziyarete TSE Başkanlığı’nda devam eden ekip, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ile görüştü. Prof. Dr. Şahin’e AOSB Yeşil Mutabakat Pilot Projesinin süreçleri, gerçekleştirilen faaliyetler ve proje kapsamında gelinen son durum Doç. Dr. Tuğçe Demirdelen tarafından anlatıldı. TSE ile paydaşlığın öneminin vurgulandığı toplantıda, yürütülecek ortak çalışmalar, AOSB firmalarına 14064 Sera Gazı Uzmanlığı eğitim organizasyonu, Yeşil OSB hedeflerimiz ve AOSB’nin Kalite süreçleri konularında istişarelerde bulunuldu. Prof. Dr. Şahin, TSE olarak desteğe hazır olduklarını dile getirdi.

Temaslarına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda devam eden ekip, Sanayi Düzenlemeleri ve İzleme Daire Başkanı Ömür Genç ve Uzman Volkan Şimşek ile görüştü. Yeşil Mutabakat Projesi kapsamında yürütülen paydaşlık konularının ve projedeki son durumun görüşüldüğü toplantıda, firma verilerinin izlenebilirliğinin iyileştirilmesi kapsamında yapılacak ortak çalışmalar hakkında fikir alışverişleri de yapıldı.

Hemen ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Plan ve Program Daire Başkanı Orhan Kılınç’ı ziyaret eden ekip. AOSB’nin yürüttüğü çalışmalar, AOSB-ATÜ İşbirliği ve yürütülen projeler konularında bilgilendirmeler yaptı. Toplantıda AOSB Bölge Müdürlüğü kapsamında yapılacak olan Dünya Bankası destekli projeler konusunda fikir alışverişi yapılarak, süreçlerin detayları da görüşüldü.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr Çetin Ali Dönmez‘i ziyaret eden ekip. AOSB Yeşil Mutabakat Çalışmaları konusunda bilgilendirmeler yaptı. Pilot Projede Yerli ve Milli Yazılım oluşturulması konusunda Sayın Dönmez’e sunum yapılarak, yazılımın detayları ve bu sürece katkı olabilecek kurumlar ve kuruluşlar konusunda istişareler de yapıldı.

İlk günü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında tamamlayan ekip, ikinci günde de önemli kurum ve kuruluşları ziyaret etti. İlk olarak Tübitak Teydeb Başkan Yardımcısı Hasan Selçuk Selek ile yapılan toplantıda, Doç Dr. Demirdelen, AOSB Faaliyetleri, Kalite Çalışmaları, Enerji Verimliliği Çalışmaları, Yeşil Mutabakat Tübitak 1005 Projesi ve firmalara proje süreçlerinde verilen destekler konularında detaylı bir sunum yaptı. Ayrıca Tübitak 1505 programı hakkında firmalarımızın karşılaştıkları problemlerin de dile getirildiği toplantıda, yapılan çalışmaları takdir ettiğini dile getiren Sayın Selek, AOSB’de yapılan çalışmaları ve yürütülen projeleri yerinde incelemek üzere kurumumuza ziyaret gerçekleştireceğini belirtti.

Tübitak ziyaretinin ardından, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda toplantılarına devam eden ekip, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, Genel Müdür Yardımcısı Hülya Öztoprak Yılmaz, Verimlilik Uygulamaları Daire Başkanı Gül Taşkıran Battal, Uzman Belçim Aytekin Keskin ve Uzman Nevda Atalay ile görüştü. AOSB’nin Pilot Çalışması konusunda yürütülen çalışmalar ve paydaşlıklar konusunda bilgilendirmelerin yapıldığı toplantıda, bakanlık ile yürütülebilecek ortak çalışmalar da görüşüldü.

Temaslarına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda devam eden ekip, EVÇED Başkanı Dr. Abdullah Buğrahan Karaveli ile de görüştü. AOSB’nin Enerji Verimliliği konusunda yapmış olduğu çalışmalar sunularak, firmaların yaşamış olduğu sorunlar ve talepleri dile getirildi. AOSB Yeşil Mutabakat Projesi konusunda gelinen aşamalar konusunda da bilgilendirmelerinde yapıldığı toplantıda, Enerji Verimliliği konusunda önerilerini dile getiren Dr. Karaveli, AOSB’yi ziyaret ederek yerinde incelemeler yapmak istediğini belirtti.

Ziyaretlerin son durağı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı oldu. İklim Değişikliği Başkanı Orhan Solak ile görüşme yapan ekip, AOSB Faaliyetleri, AOSB PDO Faaliyetleri AOSB-ATÜ arasındaki işbirliği ve AOSB Yeşil Mutabakat Tübitak 1005 Projesi konusunda detaylı olarak bilgilendirmeler yaptı. Doç. Dr. Demirdelen’in gerçekleştirdiği sunumda, proje kapsamında tüm paydaşlar ile yürütülen süreçlerin detayları aktarıldı ve Bakanlık ETS sistemi konusunda istişarelerde bulunuldu.

Yapılan ziyaretlerin verimli geçtiğini belirten Doç. Dr. Demirdelen, AOSB ve ATÜ TTO’nun faaliyetlerinin Bakanlıklarda duyurulması, AOSB projelerinin Resmi Kurum ve Kuruluşlarda anlatılması için belirli aralıklarla ziyaretlerin devam edeceğini dile getirdi.

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram