+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr

19 sanayiciye Enerji Yöneticisi Sertifikası verildi

25 Ağustos 2021

Çalışmalarında çevreci ve sürdürülebilir hizmet anlayışı benimseyen AOSB, enerji verimliliği faaliyetleri kapsamında 19 sanayiciye enerji yöneticisi sertifikası almaları için öncülük etti.

25.10.2008 tarih ve 27035 sayılı resmi gazetede yayımlanan "Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik" 9. Madde ve 3. fıkrası gereğince "Yıllık toplam enerji tüketimi 1000 TEP 'ten az olan endüstriyel işletmelere yönelik çalışmalar yapmak üzere, organize sanayi bölgelerinde enerji yöneticisinin sorumluluğunda enerji yönetim birimi kuruluyor. Bu kapsamda ilgili kanun ve yönetmelik gereğince Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'nde 2011 yılında Enerji Yönetim Birimi oluşturuldu ve teknik elemanlara sertifikaları verilmeye başlandı. Yine enerji faaliyetleri kapsamında  TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi:2011 belgesi de alındı.

ETÜT HİZMETİNDEN EĞİTİMLERE, TAM KAPSAMLI HİZMET

AOSB’de bulunan, 1000 TEP 'ten daha az enerji tüketimi bulunan endüstriyel işletmelere; enerji verimliliği etüt ölçüm hizmeti, sosyal bilinçlendirme eğitimleri, enerji verimliliği kapsamında tesislerinde ne yapılabileceği, güç kalitesi, panolar, reaktif güç kompanzasyonu, dengesizlik gibi konularda yol haritası çiziliyor.

Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına İlişkin Yönetmelikte, toplam inşaat alanı en az 20.000 m² veya yıllık enerji tüketimi 500 TEP ve üzeri olan ticari ve hizmet binaları ile toplam inşaat alanı 10.000 m² veya 250 TEP ve üzeri olan kamu kesimi binaların yönetimleri 8. Maddede belirtilen enerji yönetimi faaliyetlerinin yürütülmesini temin etmek üzere binalarındaki çalışanları arasında enerji yöneticisi sertifikasına sahip birisini veya şirketler ile sözleşme yapılmak suretiyle hizmet alınıyor.

Bu kapsamda yürütülen çalışmalar doğrultusunda, yönetmeliğin gerekliliklerini yerine getirmek zorunda olan sanayi tesislerimiz için yetkili kurum olan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ENERMER ile anlaşarak Bölgede hizmet veren 15 sanayiciye Enerji Yöneticisi Sertifikası almaları için öncülük edildi.

Enerji Yönetim Birimi Enerji Verimliliği Ölçüm Cihazları:

 1. Termal Kamera
 2. İnfrared Sıcaklık Ölçer
 3. Ultrasonik Hava Kaçak Ölçer
 4. Enerji Analizörü
 5. Baca Gazı Ölçer
 6. Ultrasonik Akış (Debi) Ölçer
 7. Ses Seviyesi Ölçer
 8. Lüxmetre
 9. Takometre
 10. Bağıl Nem Ölçer
 11. Hava Debimetresi

Enerji Yönetim Birimi Faaliyet Alanları:

 • Termal Kamera Ölçümü
 • Ultrasonik Hava Kaçak Ölçümü
 • Enerji Analizörü (Harmonik) Ölçümü
 • Baca Gazı Analizi
 • Ultrasonik Akış (Debi) Ölçümü
 • İnfrared Sıcaklık Ölçümü
 • Ses Seviyesi Ölçümü
 • Lüxmetre
 • Takometre
 • Bağıl Nem Ölçümü
 • Hava Debimetresi

Enerji Yöneticisi Nedir?

Endüstriyel işletmelerde ve kamu binalarda enerji yönetimi, enerji tüketen sistemlerin idaresi, yönetimi ve organizasyonu ile ilgili faaliyetleri yerine getirmesinden yönetim adına sorumlu ve enerji yönetici sertifikası olan kişilere Enerji Yöneticisi (EY) deniyor.

 

Firma Arama

"Her Fabrika Kaledir

Üreterek Savunacağız Şehirlerimizi"

+90 322 394 54 54
bilgi@adanaorganize.org.tr
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram